Żarówki LED zastępują żarówki tradycyjne - jak dobrać ich odpowiednią moc?
Tradycyjne żarówki żarnikowe, wynalezione przez Thomasa Edisona, zrewolucjonizowały światowy rynek oświetlenia. Od momentu ich wprowadzenia na rynek minęło sporo czasu i obecnie w użyciu są całkiem nowe, energooszczędne i wydajne technologie oświetleniowe. Dlatego żarówki tradycyjne można z powodzeniem zastąpić żarówkami LED, zwłaszcza, że żarówki żarnikowe są wycofywane z rynku.
Wycofywanie z rynku żarówek klasycznych
Od 1 września 2009 roku w Polsce obowiązują postanowienia zawarte w Rozporządzeniu Komisji Europejskiej nr 244/2009 dla całej Unii Europejskiej. W dokumencie tym wskazano, jakie żarówki żarnikowe i w jakich czasookresach, mają być wycofywane z unijnego rynku. We wrześniu 2009 roku wycofano z produkcji żarówki o mocy 100 W i wszystkie żarówki matowe. Po roku z produkcji zniknęły żarówki 75 W, a od 2011 roku ze sprzedaży wycofano jedne z najpopularniejszych żarówek - 60 W. W ten sposób Unia Europejska wymogła, również na Polsce, zastępowanie tradycyjnych żarówek żarnikowych, energooszczędnym oświetleniem. Pytanie tylko, jak dobrać do potrzeb domowników żarówki LED, kiedy dotychczas korzystaliśmy tylko ze standardowych żarówek?
Dobór żarówek LED
Żarówki ledowe są w chwili obecnej najnowocześniejszym elementem oświetlenia. Opierają one swą zasadę działania o światło emitowane przez diody LED. Charakteryzują się wysoką trwałością i niższym, nawet o 80 proc. poborem prądu.
Przy kupowaniu żarówek LED, które z założenia mają zastąpić żarówki tradycyjne, żarnikowe, najczęściej kupujący zwracają uwagę na moc umieszczoną na opakowaniu. Nie jest to właściwe podejście, ponieważ nie oddaje mocy i ilości emitowanego światła przez LED. Producenci chcąc ułatwić konsumentom wybór żarówek umieszczają na opakowaniach informacje, jakiej mocy żarówki tradycyjnej odpowiada dana żarówka LED.
Generalnie przyjmuje się, że jeśli moc tradycyjnej żarówki wynosi 100 W, to dobrze zastąpi ją żarówka LED o wielkości emitowanego strumienia światła na poziomie 1300-1530 lumenów. Kolejne żarówki dobiera się według klucza:
-
moc żarówki tradycyjnej 75 W - LED 920-1060 lumenów,
-
moc żarówki tradycyjnej 60 W - LED 700-810 lumenów,
-
moc żarówki tradycyjnej 40 W - LED 410-470 lumenów,
-
moc żarówki tradycyjnej 25 W - LED 220-250 lumenów.
Karol Kowalski
Fajny artykuł. Kupowanie ledów niby nie jest trudne, ale doskonale wiem, chociażby po znajomych, że wybieranie wedle mocy wat zamiast parametru lumenów, jest często popełnianym błędem. Sprzedawcy jednak czasami niechętnie służą naprawdę rzetelną radą w tej kwestii, bo chyba bardziej zależy im na zarobku niż naszym dobrym zakupie. Dobrze, że pojawiają się takie artykuły, jak ten powyższy. Może w ten sposób zaczniemy wybierać rozsądnie i przede wszystkim świadomie.
Stanisław Puda
Jakiej mocy żarówki świetlówki kompaktowe oraz diody LED należałoby zastosować aby dawały taka sama ilość światła niezbędna do właściwego oświetlenia danego miejsca 25W 40W 60W