Oświetlenie pełni bardzo ważną rolę w każdym domu. Na komfort korzystania z niego wpływa jednak nie tylko samo rozmieszczenie punktów świetlnych oraz design opraw, ale przede wszystkim barwa światła. Wybór odpowiedniej temperatury światła, dopasowanej do konkretnego pomieszczenia gwarantuje efektywne korzystanie z niego oraz zapewnia domownikom dobre samopoczucie. W tym artykule powiemy, jaka barwa światła do kuchni sprawdzi się najlepiej.
Barwa światła - jaką wybrać?
Światło może mieć różne kolory. Wybór najbardziej odpowiedniego z nich ma ogromne znaczenie dla komfortowego korzystania z domu i mieszkania. Barwa światła, czyli jego temperatura barwowa, w dużej mierze odpowiada za nastrój panujący we wnętrzu, ułatwia wykonywanie poszczególnych czynności oraz bezpośrednio wpływa na samopoczucie zamieszczających go osób. Światło może być zimne, ciepłe lub neutralne. Każde z nich posiada inne właściwości oraz sprawdzi się do różnych zastosowań.
Zimne, prawie białe światło nadaje wnętrzom nieco surowego charakteru i jest polecane do pomieszczeń lub stref, w których wykonujemy precyzyjne czynności. Dobrze sprawdzi się więc w domowym gabinecie oraz we wnętrzach, które chcemy wizualnie powiększyć. Światło ciepłe, prawie żółte nadaje pomieszczeniu przytulny charakter oraz sprzyja relaksowi i wypoczynkowi. Będzie dobrym wyborem do sypialni, kącika wypoczynkowego w salonie oraz dziecięcego pokoiku. Neutralna temperatura barwowa jest natomiast uznawana za najbardziej uniwersalną – z dużym prawdopodobieństwem sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie mamy wątpliwości, jakiej barwy światła użyć. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, jaka barwa światła do kuchni będzie najlepszym wyborem?
Jakie światło do kuchni?
Odpowiedź na pytanie, jaka barwa światła do kuchni będzie najlepsza, nie jest jednoznaczna. W pomieszczeniu tym wydzielić można bowiem kilka stref, w których może zostać umieszczone oświetlenie ledowe do kuchni o różnej temperaturze barwowej. W roli oświetlenia głównego najlepiej sprawdzi się światło ciepłe o temperaturze 2700-3500 K. Dobrą opcją jest także światło neutralne (4000-4500 K). Ciepłe światło sprawi, że wnętrze kuchni stanie się przytulniejsze, będzie także dobrym wyborem do wnętrza urządzonego w tradycyjnej stylistyce. Do kuchni nowoczesnych najlepiej wybrać natomiast światło neutralne, które jest nieco chłodniejsze, przez co lepiej podkreśla charakter współczesnych wnętrz.
Drugim miejscem w kuchni, które powinno zostać dobrze doświetlone, są blaty i wyspa kuchenna. To tam przygotowujemy posiłki – najlepiej sprawdzi się więc światło neutralne, które nie będzie zaburzało kolorów i utrudniało oceny świeżości produktów spożywczych, będzie jednak na tyle intensywne, że ułatwi wykonywanie precyzyjnych czynności. Wiemy już, jakie światło do kuchni warto wybrać. Jakiego natomiast powinniśmy unikać w tym pomieszczeniu?
Okazuje się, że odpowiedź na pytane, jaka barwa światła do kuchni się nie sprawdzi jest dość prosta – w tym pomieszczeniu zaleca się bowiem unikać światła zimnego, o temperaturze powyżej 5000 K. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie zrezygnować z tej barwy światła, zwłaszcza jeśli nasza kuchnia jest urządzona w nowoczesnym stylu – zimne światło świetnie sprawdzi się bowiem jako dekoracja kuchni np. w formie podświetlenia przeszklonych szafek czy ozdobnych listwach LED montowanych na meblach.