Przewodnik po klasycznych i solarnych lampach ogrodowych. 0
Przewodnik po klasycznych i solarnych lampach ogrodowych.

 Jak wybrać idealne oświetlenie ogrodowe? Czy warto decydować się na lampy z czujnikiem? Przewodnik po klasycznych i solarnych lampach ogrodowych.

 

Przydomowy ogród jest ucieleśnieniem marzenia o własnym skrawku natury blisko rodzinnego gniazda. Niejednokrotnie wkładamy w niego wiele pracy, niekiedy rękami profesjonalistów, a niekiedy samodzielnie, łącząc wspomnienia rodzinnego domu, z inspiracjami z kolorowych magazynów i własną wyobraźnią. Jednak, niezależnie od tego jak tworzymy ogród, musimy zdać sobie sprawę z wagi odpowiedniego oświetlenia ogrodowego. Stajemy przed wyborem, nie tylko wzoru i koloru lampy ogrodowej, ale także siły światła, gęstości rozstawienia reflektorów ogrodowych i sposobu ich zasilania. Jeśli podejmiemy dobre decyzje, stworzymy unikalny efekt końcowy, który uczyni ogród relaksującym przedłużeniem domostwa i wprowadzi kojącą lub magiczną atmosferę. Odpowiednio dobrane lampy ogrodowe to sekret wyjątkowego ogrodu!

 

Niech się stanie jasność! Jak zrobić efektowne oświetlenie w ogrodzie?

Kiedy planujemy oświetlenie ogrodowe, musimy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że nasze lampy ogrodowe znajdą się w konkretnym otoczeniu. Ze względu na to, powinniśmy dopilnować trzech podstawowych rzeczy. Uwaga, kolejność nieprzypadkowa!

Po pierwsze zwracamy uwagę na funkcję, jaką mają pełnić. Czy pragniemy wyraźnie podświetlić podjazd, żeby nie obrysować auta, czy rzucić romantyczne światło na ogrodowy bujak? Czy doświetlamy suchą ścieżkę, wykorzystując dowolny typ oświetlenia ogrodowego, czy musimy się ograniczyć, ze względu na oczko wodne? Czy miejsce, gdzie wymarzyliśmy sobie lampy solarne, faktycznie jest dobrze oświetlone w ciągu dnia?

Po drugie forma. Czy na ganku lepiej zainstalować lampę wiszącą czy kinkiety ogrodowe? Czy altanę podświetlić systemem naziemnym czy podwieszanym? Producenci oferują duży wybór form: lampy stojące, zwłaszcza popularne słupki; wiszące, w tym kinkiety naścienne; czy lampy powierzchniowe.

Dopiero, kiedy rozstrzygniemy co do funkcji i formy lamp ogrodowych, możemy wybrać design, który pasuje do naszej zielonej przestrzeni.

Rodzina opraw SalixOprawy Salix

          Różnorodna stylistyka lamp ogrodowych – drewniane a nowoczesne

Rynek oferuje ogromny wybór tradycyjnych i nowoczesnych lamp ogrodowych. Żeby dobrać taką, która najlepiej zharmonizuje się z naszym ogrodem, najłatwiej, przynajmniej początkowo, odpowiedzieć sobie na pytanie: czy nasz ogród jest raczej nowatorski, retro, czy w innym – konkretnym stylu? Wówczas oszczędzimy sobie sporo czasu zmarnowanego na przyglądanie się rustykalnym lampom, podczas, gdy ganek połyskuje od szkła i chromu. Wiemy jednak, że jak w życiu, tak w ogrodach, nie wszystko jest czarno-białe, a w eklektycznych stylizacjach sprawdzają się nieszablonowe rozwiązania, łączące różne style. Pamiętajmy jednak, że drewniane wcale nie znaczy staromodne! Możemy znaleźć metalową lampę o wiejskim wykończeniu, jak i drewnianą lampę doskonale sprawdzającą się w japońskim kamiennym ogrodzie. Warto zwrócić szczególną uwagę na materiał. Do wyboru mamy zwykle lampy ogrodowe z drewna, z metalu, z tworzywa lub materiałów łączonych. Lampy z tworzywa są lekkie i tanie, pozwalają na zastosowanie ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych, ale najpopularniejsze, ze względu na trwałość, są drewno i metal. Pamiętajmy, że przed dokonaniem wyboru, powinniśmy sprawdzić jakość produktu: gwarancja bowiem często nie obejmuje kontaktu lampy z gruntem, a drewno z czasem wymaga impregnacji i odmalowania. Metal zaś powinien być pokryty warstwą ochronną, odporną na korozję. Tutaj wśród faworytów wskazuje się zwłaszcza lekkie aluminium i stal nierdzewną.

Salix SłupkiSłupki ogrodowe Salix

 

Lampy ogrodowe LED – energooszczędność w cenie

Ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem, stosowanym w oświetleniu zewnętrznym, są lampy ogrodowe LED. W porównaniu z tradycyjnymi lampami ogrodowymi, wypadają całkiem innowacyjnie i są często wybierane, głównie, ze względu na:

  • energooszczędność (mała strata podczas przetwarzania prądu na światło),

  • niewielkie rozmiary (nowy design, instalacja w trudno dostępnych miejscach),

  • warianty odcieni światła (w ofercie wiele kolorów o dużym stopniu nasycenia),

  • długą żywotność (świecą około 30-100 tysięcy godzin, potem stopniowo bledną),

  • trwałość (zwarta budowa utrudnia uszkodzenie),

  • niskie napięcie zasilania,

  • niską temperaturę świecenia (nie grzeją się jak żarówki),

  • ekologiczność (rzadziej się je wyrzuca i nie zawierają rtęci).

 

Opracowanie lampy diodowej LED znacząco rozwinęło branżę oświetleniową, w tym także oświetlenie ogrodowe, ale jak każda technologia, i LED ma pewne wady, np. trudno w niej osiągnąć efekt rozproszonego światła, jest wrażliwa na skoki napięcia, a systemu tego nie stosuje się w wysokich temperaturach. Dodatkowo ceny lamp są zwykle nieco wyższe od klasycznych odpowiedników, ale uważa się, że ilość pozytywów przewyższa negatywy, a energooszczędność rekompensuje początkowy nakład, dlatego też lampy ogrodowe LED cieszą się dziś taką popularnością.

 

Oświetlenie ogrodu bez prądu? Jak to zrobić?

Ze względu na oszczędność, dbałość o bezpieczeństwo i środowisko – często zastanawiamy się czy ogród można oświetlić bez podłączania lamp ogrodowych do prądu. Otóż można! I to stosunkowo niewielkim nakładem pracy. Wystarczy, że w ogrodzie gości słońce, z którego można pozyskać energię niezbędną do zasilenia oświetlenia ogrodowego. Lampy solarne wystarczy zainstalować samodzielnie, lub na słupkach wbitych w ziemię, najlepiej, jeśli mają już wbudowany panel słoneczny, inaczej muszą zostać połączone kablem z panelem słonecznym, który będzie wymagał osobnego zawieszenia lub wkopania w ziemię – wówczas powinien być wodoszczelny, żeby podlewanie ogrodu nie mogło mu zaszkodzić. Pozytywem takiego rozwiązania jest jednak to, że można go przestawić w bardziej nasłonecznione miejsce. Panel lampy ogrodowej najlepiej skierować na południe i oczyszczać z zabrudzeń, dzięki temu można otrzymać światło o natężeniu nawet do 400 lumenów, chociaż zwykle – słabsze.

 

W jaki sposób działają lampy solarne? Czy trzeba je konserwować?

Lampy solarne wyposażone są w panel solarny i akumulator. Za dnia panel absorbuje światło i zamienia je na energię elektryczną, gromadzoną w akumulatorze, wykorzystując efekt fotowoltaiczny. Panel trzeba utrzymywać w czystości, aby działał poprawnie! Nocą zaś czujnik zmierzchu (lub manualny włącznik) przełącza lampę ogrodową z trybu akumulacji na tryb świecenia kiedy, już w tradycyjny sposób, lampa zamienia energię elektryczną w światło. Przeciętny czas świecenia to od 5 do 12 godzin (większość 8-10 h), więc wystarczająco długo, aby zorganizować grilla na werandzie, albo odbyć wieczorny spacer. Minusem jest jednak to, że lampy solarne ładują się całkowicie tylko w pełnym słońcu, a pochmurna pogoda, deszczowy dzień czy zima mogą owocować krótszym czasem świecenia. Dodatkowo, zaraz po instalacji, lampy ładują się od 2 do 10 dni – w zależności od pogody. Jeśli na zewnątrz jest zbyt jasno (lampy uliczne, inne oświetlenie) możliwe jest, że czujnik zmierzchu nie zareaguje poprawnie i wówczas lampy ogrodowe należy włączyć manualnie. Na rynku dostępnych jest dziś wiele różnorodnych modeli, w tym lampy solarne z czujnikiem ruchu lub opcją ładowania za pomocą USB.

 Lampy solarneLampa solarna TOMI z czujnikiem

Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu i zmierzchu - czy to faktycznie działa?

Lampy ogrodowe mają dziś wiele usprawnień, możemy np. zakupić lampę zewnętrzną z czujnikiem ruchu, która włączy się, po wykryciu ruchu i zależnie od ustawień, wyłączy po 1-30 minutach. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim ustawieniu czujnika ruchu i czyszczeniu go. Ciekawym rozwiązaniem są też lampy ogrodowe z czujnikiem zmierzchu, które włączają się automatycznie, jeśli do czujnika przestanie dopływać pewna ilość światła. Usprawnienia te czynią oświetlenie ogrodowe bardziej autonomicznym i oszczędzają nasz czas.

 

Wybieramy kabel do oświetlenia ogrodu i podpowiadamy, jak zamontować i szeregowo podłączyć lampy ogrodowe

Zestaw lamp ogrodowych możemy czasem nabyć z całym zestawem zasilającym. Dużo częściej będziemy jednak w sytuacji, w której wybierzemy idealne oświetlenie ogrodowe, ale na naszej głowie pozostanie dokupienie odpowiednich elementów zasilających. To znaczy, że musimy wybrać przynajmniej kabel, a czasem i zasilacz.

Na początek zwróćmy uwagę na dopuszczalną moc lamp, od niej zależy jakim napięciem możemy zasilić nasz system. Na niewielkich działkach z kilkoma lampami korzystne jest jeszcze niskie napięcie (12 lub 24 V), wówczas typ, ani położenie kabla nie odgrywa znaczącej roli – trzeba go jednak umieścić w osłonce. Ilość żył w kablu zależy od ilości niezależnych instalacji, które mają być podłączone za jego pomocą. Natomiast na większych działkach z dużą ilością lamp, albo skomplikowanym systemem połączeń, lepiej jest zastosować napięcie sieciowe 230 V. Wówczas kabel powinien mieć odporność napięciową do 1 kV (symbol YKY) i przekrój żył 2,5 mm2. Trzeba go też ułożyć przynajmniej na głębokości 70 cm pod powierzchnią. Pojedynczy obwód może zasilić kabel trójżyłowy, ale już do zasilenia trzech obwodów oświetlenia ogrodowego, najlepiej wybrać kabel pięciożyłowy. Możemy także zbudować kilka niezależnych obwodów (włączanych osobno lub o różnych napięciach), pamiętajmy jednak o podłączeniu adekwatnych urządzeń sterujących, a w wypadku innego napięcia – transformatorów i bezpieczników usytuowanych po stronie o niższym napięciu.

Pamiętaj!

  • W miejscach lamp, wyprowadź kabel nad ziemię na wysokość 1m – to niezbędny zapas, żeby podłączyć lampy ogrodowe bez obawy, że przewodu zabraknie.

  • Jeśli pierwsza i ostatnia lampa mają być niedaleko siebie, możesz obie podłączyć do źródła zasilania, wówczas mogą działać nawet w przypadku uszkodzenia obwodu.

  • Kabel zasilający nie może przebiegać wzdłuż fundamentów, obok drzew i wodociągów, obowiązuje przynajmniej 80 cm odstępu.

  • Przy długich kablach (powyżej 18 m), trzeba się liczyć ze słabszym świeceniem ostatniej lampy w szeregu, gdyż dociera do niej najmniejsze napięcie.

  • Zasilacz zewnętrzny musi być wodoodporny!

 


Dla zachowania bezpieczeństwa, najlepiej kupować lampy o wysokim IP (min.44) i zwrócić uwagę na zgodność z normami europejskimi, trwałość materiałów i odpowiednie pokrycie. Lampy ogrodowe montowane na konstrukcjach drewnianych powinny być przystosowanie do montażu na materiałach łatwopalnych. Oświetlenie ogrodowe posiada też klasę ochronności izolacji elektrycznej (dla suchego podłoża II, dla mokrego III) i kod IP, który określa szczelność oprawy – to dwie cyfry, oznaczające kolejno: pyłoszczelność (0-6) i wodoszczelność (0-8).

 

Co ile metrów rozstawić lampy ogrodowe, by było wystarczająco jasno?

O ile, w przypadku oświetlenia ściennego i sufitowego, zwykle nie mamy problemu z umiejscowieniem lamp – pomaga nam w tym konstrukcja budynku, to mamy już z takowym do czynienia, jeśli chodzi o lampy stojące. Czasem przy zakupie lamp ogrodowych elektrycznych, możemy się spotkać z parametrem odległości od źródła oświetlenia – mówi on jak daleko sięga światło danej lampy. Pomimo tego, nie da się jednoznacznie określić w jakiej odległości powinniśmy zamontować kolejne lampy ogrodowe. Zależy to bowiem od wielu czynników, między innymi od pożądanego efektu. Czy ma to być punktowe rozświetlenie rabatek czy symetryczna obstawa ścieżki do domu? W obu przypadkach należy kierować się kilkoma wytycznymi. Zaleca się, żeby wysokość lampy słupkowej o silnym oświetleniu nie przekraczała 120-130 cm, żeby nie oślepiała. Natomiast różny kąt padania światła daje nam obudowa. Żeby należycie ocenić te parametry możemy zakupić jedną lampę i ją przetestować, bądź kupić mniejszą ilość i w razie potrzeby dokupić brakujące sztuki. Ten sprawdzian pozwoli nam na dokładne rozplanowanie pożądanych odstępów między poszczególnymi elementami oświetlenia ogrodowego. Pamiętajmy też o cechach szczególnych połączenia szeregowego lamp, przez które najdalsza lampa świeci najsłabiej.

 

Sprawdź ranking! Top 5 lamp ogrodowych na rynku

Jakie lampy ogrodowe są wybierane najczęściej? Sprawdź!

1. lampa ogrodowa Magiczna Kula LED

2. lampa ogrodowa LED SALIX

3. lampa ogrodowa LED IDAVA

4. lampa ogrodowa DARSA Kanlux

5. lampa ogrodowa LED LARIX

 

 

Zobacz, gdzie najlepiej i najtaniej kupić lampy ogrodowe

Sklepy stacjonarne pozwalają nam wstępnie zorientować się w typach lamp ogrodowych, ale często ich zaopatrzenie jest niepełne i nie zapewniają klientowi dostatecznego wyboru czy możliwości porównania cen. Dlatego lampy ogrodowe najlepiej kupować w dobrych sklepach internetowych. Jedną z takich stron jest oneled.pl. Na co warto zwrócić uwagę?

  • duży wybór produktów,

  • jasno opisane parametry,

  • stałe ceny,

  • wybór dodatków, jak zasilacze i sterowniki LED

  • jasna polityka (dostawa zajmuje zwykle do dwóch dni, a w razie nietrafionego wyboru, towar można odesłać bez podania przyczyny w ciągu 14 dni).

 

DIY – jak samemu zrobić lampę ogrodową?

Ostatnio bardzo modne są samodzielnie wykonane przedmioty codziennego użytku, aby wykonać samodzielnie unikalną lampę ogrodową, potrzebujesz:

 

  • słoik, im ciekawszy tym lepszy

  • sznurek lniany lub dratwę

  • świeczki/ podgrzewacze

 

Zdejmij etykietę i oczyść słoik. Utnij 10 identycznych kawałków sznurka. Zwiąż je razem pozostawiając za supłem frędzle. Połóż słoik denkiem do góry. Ułóż supeł na środku denka i rozłóż równomiernie na jego bokach 5 wiązek po dwa sznurki. Na skraju denka zrób 5 mniejszych supełków. Za supełkami rozdziel wiązki na dwa sznurki, zostaw luzem kilka centymetrów, po czym każdy z nich zwiąż z pojedynczym sznurkiem z wiązki obok. Otrzymujemy znów 5 wiązek po 2 sznurki, tworząc sieć. Ponownie rozdzielamy sznurki, kilka centymetrów pozostawiamy wolnych i wiążemy je, na identycznej długości, z pojedynczymi sznurkami z wiązek obok. Czynność powtarzamy, a kiedy plecionka dojdzie do gwintu słoika, obracamy go, a sznurki zawiązujemy razem dość wysoko, żeby dało się wyciągnąć słoik z plecionki. Możemy zrobić jeszcze kilka symetrycznych supłów i wykończyć plecionkę haczykiem lub kółeczkiem do zawieszania.

Do słoika wstawiamy podgrzewacze i wieszamy naszą lampę ogrodową na zewnątrz!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl