Ile prądu pobiera żarówka LED? 5
Ile prądu pobiera żarówka LED?

Ile prądu pobiera żarówka LED?


Technologie oświetleniowe są aktualnie jedną z najprężniej rozwijających się branż. Wraz z dążeniem do minimalizacji zużycia energii, powstają coraz to nowsze modele lamp i żarówek, które odznaczają się coraz większą wydajnością, lepszymi parametrami oddawania barw, zwiększoną trwałością, a także szeregiem ciekawych i praktycznych funkcji dodatkowych, takich jak np. zdalne sterowanie natężeniem światła. Wśród nich prym wiodą nowoczesne żarówki LED, przede wszystkim dlatego, że są oszczędne, trwałe i wydajne. Jak bardzo? Ile prądu pobiera żarówka LED? Jak to wygląda w porównaniu do innych typów żarówek?

Żarówki LED, w których źródłem światła są diody elektroluminescencyjne, już na dobre zastąpiły tradycyjne żarówki wolframowe. Przynajmniej w tym najbardziej powszechnym użytku. Są one bowiem o wiele bardziej praktyczne i energooszczędne. I to nie tylko od zwykłych żarówek, ale także od świetlówek kompaktowych. Jak to zatem wygląda w praktyce i ile prądu pobiera żarówka LED?


Ile prądu zużywa żarówka LED?


Konstrukcja żarówki LED, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania w postaci diod elektroluminescencyjnych i luminoforu, pozwala na uzyskanie wysokiego natężenia światła, o zróżnicowanej temperaturze barw (od zimnych po ciepłe), przy stosunkowo niewielkim poborze mocy. Różnica ta pomiędzy innymi typami żarówek może wynieść nawet 50-85 procent mniejszego zużycia energi i przy zachowaniu niemalże identycznych, do pozostałych rodzajów żarówek, efektów świetlnych!

Dla przykładu żarówka LED o mocy zaledwie 7W emituje światło o zbliżonym natężeniu jak 55-watowa żarówka tradycyjna. Ponadto żarówka LED nie potrzebuje dodatkowej porcji energii na swoje rozgrzanie, jak ma to miejsce w przypadku świetlówek energooszczędnych, świeci bowiem od razu z pełną mocą. W ten sposób za sprawą żarówki LED możemy zaoszczędzić w skali miesiąca na opłatach za energię nawet kilkadziesiąt złotych.

 

Porównanie zużycia energii żarówek


Żeby mieć pełną jasność sytuacji w kwestii ekonomii użytkowania poszczególnych typów źródła światła, warto zrobić porównanie zużycia energii żarówek. Do naszych obliczeń wzięliśmy żarówki LED i świetlówki o mocy, która według producentów jest ekwiwalentem tradycyjnej żarówki 55W.

W porównaniu znajdą się zatem: Żarówka tradycyjna 55W, Żarówka LED 7W, Świetlówka kompaktowa CLF 12W

Do obliczeń przyjmiemy uśrednioną cenę prądu wynoszącą: 60 groszy/1kWh.

Zrobimy porównanie zużycia energii żarówek w ciągu całego roku, licząc, że będziemy z nich korzystać przez średnio 5 godzin dziennie, co rocznie da nam 1825 godzin. Obliczenia wykonamy według formuły:czas użytkowania żarówki (h) x cena prądu (zł) x pobór mocy (kW) = całkowity koszt roczny (zł).Jak prezentują się wyniki?


Żarówka wolframowa (tradycyjna)

55W - 1825h x 0,60zł x 0.055kW = 60,225 zł

Świetlówka kompaktowa CLF

12W - 1825h x 0,60zł x 0,012kW = 13,14 zł


Żarówka LED

7W - 1825h x 0,60zł x 0,007kW = 7,66 złJak widać, porównanie zużycia energii żarówek mówi samo za siebie. I na nasze zasadnicze pytanie: ile prądu zużywa żarówka LED, jest tylko jedna istotna odpowiedź, zużywa go dużo mniej niż inne typy żarówek!

Komentarze do wpisu (5)

29 lipca 2022

To jeszcze dodajcie do tego koszt zakupu żarówki LED bo moja 55 watowa wolframowa świeci 10 rok. W tym czasie żarówek LED kupiłbym pewnie 100 bo żywotność jest nieporównywalnie niższa od tradycyjnych. Plus doliczmy koszty jakie ponosi środowisko utypilizacji tego plastiku za co też podatnicy płacą i elektroniki zawartej w każdej z nich. I barwa światła LED nie dorówna nigdy tradycyjnej żarówce.

19 września 2022

Racja !!

9 marca 2023

Diody Led w żarówkach mają wytrzymałósć 50 000 h ciągłego świecenia a żarówki Led psują się od tego że jakiś kabelek w nich odpadnie.

23 lipca 2023

No to pięknie kupiłam żyrandol LED 178w

29 lipca 2023

Ema ,a nie mozesz swiecic pochodniami w domu??? byloby ekologicznie ,romantycznie i przyglupawo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl