Jak podłączyć nowy żyrandol?
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak podłączyć żyrandol zarówno do starej, jak i do nowej instalacji to jesteś w doskonałym miejscu. Z pozoru wydaje się to łatwą sprawą, jednak nie zawsze tak jest. Dlatego za chwilę wszystko szczegółowo wyjaśnimy, dzięki temu czynność ta nie powinna sprawić Ci większej trudności. I będziesz mógł cieszyć się swoim nowym źródłem światła podłączonym w prawidłowy sposób!
Zanim przejdziemy do montażu żyrandola, pierwszą i najważniejszą rzeczą przy pracy z prądem jest zachowanie bezpieczeństwa. To zaś wiąże się z koniecznością wyłączenia napięcia w instalacji na czas podłączania żyrandola. Sercem każdej instalacji elektrycznej jest rozdzielnica i to tam za sprawą specjalnego wyłącznika można w szybki i bezpieczny sposób odciąć zasilanie. Kiedy już to zrobisz, możesz przystąpić do zamocowania nowego żyrandola.
Jak podłączyć nowy żyrandol do starej instalacji?
A teraz przechodzimy do najtrudniejszego, czyli do tego, jak podłączyć nowy żyrandol do starej instalacji. W przypadku nowych instalacji, które posiadają przewody o standardowym oznaczeniu, sprawa jest o wiele prostsza. Podłączamy je po prostu do kostki według ich kolorów. W starych instalacjach elektrycznych przewody są często inaczej oznakowane lub wcale. I to stanowi największy problem. Kolor danego przewodu, czy też żyły mówi nam bowiem o tym, jaka jest jego funkcja.
W starych instalacjach zazwyczaj spotykamy tylko dwa przewody – bez żyły ochronnej PE. Ponadto często przewód neutralny w starszych instalacjach ma kolor szary. Natomiast w nowych instalacjach mamy do czynienia z żyłami:
• żółto zielona – jest to przewód ochronny (symbol PE)
• niebieska – przewód neutralny (symbol N)
• czarna oraz brązowa – przewody fazowe zasilające obwody żyrandola (symbol L)
I teraz do tych przewodów przy pomocy kostki elektrycznej (złączki) należy podłączyć przewody, w które wyposażony jest sam żyrandol. W nowym żyrandolu mamy już zastosowaną standardową kolorystykę, więc doskonale wiemy, w które miejsce włożyć dane kabelki.
Co jednak zrobić, kiedy przewody w starej instalacji są zagadką i po kolorach nie rozpoznajemy, jaką pełnią funkcję? Musimy niestety sprawdzić, za co odpowiadają poszczególne przewody. Trzeba do tego wykorzystać miernik napięcia, który pozwoli określić, które przewody są fazowe (pokazują napięcie), a który neutralny (nie pokazuje napięcia). Po pomiarze najlepiej oznaczyć sobie izolacją przewody fazowe.
Jak podłączyć żarówkę do kostki?
Kiedy już mamy ustalone, za co odpowiadają konkretne przewody, zostaje nam tylko kwestia tego, jak podłączyć żarówkę do kostki. Oczywiście kostka elektryczna jest tutaj niezbędna, ponieważ to ona pełni rolę złączki przewodów instalacji z przewodami żyrandola. Wyposażona jest w specjalne otwory umiejscowione zazwyczaj równolegle po obu stronach. Bardzo często są na niej umieszczone symbole, które pokazują, w jakim miejscu mają być podłączone dane przewody. Jak już wiesz, wszystkie żyły muszą być połączone według swojego rodzaju. I w ten sposób kabel neutralny instalacji wkładamy do otworu kostki z jednej strony, a z drugiej podłączamy kabel neutralny żyrandola.
W przypadku kilku przewodów fazowych wychodzących z żyrandola i jednego przewodu fazowego w instalacji elektrycznej, przewody z żyrandola wkładamy razem do jednego otworu, gdzie po drugiej stronie podłączony jest jeden przewód fazowy. W takiej sytuacji nie można jednak korzystać z podziału na strefy, czyli zapalenia np. tylko 3 żarówek lub 2, ponieważ stara instalacja na to nie pozwoli.
Warto pamiętać, że jeśli nie posiadamy umiejętności czy też sprzętu pozwalającego na bezpieczną wymianę żyrandola, najlepiej zlecić to elektrykowi, który profesjonalnie przeprowadzi cały proces.