Nie wiesz jakie żarówki LED E27 wybrać? Przeczytaj ten artykuł 0

[dotyczy: Jakie żarówki LED E27?]

 

Nie wiesz jakie żarówki LED E27 wybrać? Przeczytaj ten artykuł

 

Moc żarówki LED to nie wszystko. Zwróć szczególną uwagę na liczbę lumenów, bo to one zadecydują, czy oprawa będzie w konsekwencji spełniała twoje oczekiwania. Sam producent oraz tzw. barwa światła wyrażona w K też nie są bez znaczenia.

 

Wybieramy żarówki LED E27 w kilku krokach

 

Zanim zapłacisz za zakupy w sklepie oświetleniowym sprawdź, z jakiego rodzaju produktem masz do czynienia. Wątpliwej jakości żarówki E27 są nie tylko powodem, dla którego ilość emitowanego światła będzie mało satysfakcjonująca, ale i twój rachunek za energię elektryczną może być wyższy niż ten deklarowany na opakowaniu.

Poza tym tanie oprawy to niska żywotność i przepalające się diody już po około 15,000 godzin ciągłego świecenia.

 

Czym w ogóle jest oznaczenie E27 żarówki?

 

Symbolem litery E oznacza się rozmiar żarówki, a właściwie rodzaj tzw. Gwintu Edisona. Im wyższe oznaczenie liczbowe, np. E40, tym większa średnica i odwrotnie. Za średnicą w pewnym zakresie idzie także moc żarówki i tak na przykład żarówka E10 będzie miała nie więcej nić 3-5 W mocy, z kolei E27 nawet 30-40 W itd.

W sprzedaży są dostępne są żarówki o oznaczeniach:

  • E5,

  • E10,

  • E11,

  • E12,

  • ..

  • E27,

  • E39,

  • E40.

 

Żarówki z gwintami E27 to zdecydowanie najpopularniejsze żarówki, które można dostać w sklepach oświetleniowych. Stosowane są zarówno w przypadku żyrandoli, kinkietów, jak i lampek biurkowych oraz opraw ściennych (np. kinkietów).

 

Kryteria wyboru żarówki E27

 

1. Stosunek mocy żarówki E27 do liczby lumenów

Przy wyborze tradycyjnych żarówek halogenowych podstawowym kryterium jest moc. Im wyższa, tym bardziej intensywne źródło światła. W przypadku żarówek energooszczędnych nie jest to już takie oczywiste, bo poza wskaźnikiem mocy wyrażonym w W mamy także lumeny [jednostka: lm].

 

-

Uwaga!

Nie myl lumenów z tzw. luksami, z których te drugie to nie miara strumienia świetlnego, a jednostka natężenia oświetlenia padającego na powierzchnię. Luksami ocenia się np. czy 5 opraw oświetleniowych o łącznej mocy 400 W będzie w stanie wystarczająco doświetlić pokój o powierzchni 50 metrów kw.

-

 

Lumeny to w rzeczywistości pewna miara strumienia świetlnego jakie emituje żarówka. Im wyższa wartość lumenów, tym mocniejsze źródło światła i odwrotnie. UE reguluje rynek oświetlenia tak, aby oprawy, po które sięgasz w sklepie spełniały podstawowe kryteria jakości.

 

2. Temperatura barwowa żarówki E27

 

Żarówka o chłodnej temperaturze barwowej (5000-6500 K) potęguje wrażenie przestrzeni i czystości, ale nie nadaje się do np. zasilania lampki biurkowej i długotrwałego czytania tekstu, bo powoduje zmęczenie oczu. Z kolei światło b. ciepłe (2500-3000 K) będzie odpowiednie do sypialni, ale już nie do kuchni (utrudnia ocenienie świeżości podstawowych produktów spożywczych).

Jeśli nie masz specjalnych oczekiwań co do temperatury barwowej, zdecyduj się na żarówki uniwersalne o barwie w zakresie od 3000 do 4500 K (patrz: żarówka 3000 K).

 

3. Cena i producent

 

Nie wierz w zapewnienia sprzedawców, że najtańsza żarówka LED to ta, której właśnie potrzebujesz. Bliżej nieznani producenci bazują na diodach drugiej kategorii – ich żywotność to często najwyżej 5-10 tys. godzin, a już po 2-4 tys. godzin ich właściwości świetlne pozostawiają wiele do życzenia.

 

Wysokiej klasy żarówki LED E27

 

Max-LED żarówka E27

 

 

 

Zobacz w sklepie »

Max-LED żarówka E27

 

 

 

Zobacz w sklepie »

Max-LED żarówka E27

 

 

 

Zobacz w sklepie »

 

Obejrzyj pełną ofertę żarówek E27 w sklepie One Led. Kliknij i przejdź do całej kategorii.

 

Chcę obejrzeć więcej żarówek LED E27 »

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl