Odpowiadamy na pytania klientów. Co z oświetleniem małej łazienki? 0

Odpowiadamy na pytania klientów. Co z oświetleniem małej łazienki?

 

Rozglądasz się po sklepach i szukasz opraw, którymi podkreślisz detale swojej łazienki? Wybraliśmy najpopularniejsze pytania zadawane przez naszych klientów i raz na zawsze rozprawiamy się z popularnymi mitami na temat systemów oświetleniowych w łazience.

 

Eksperci o projektowaniu oświetlenia łazienkowego

 

1. Czy w łazience można stosować żarówki LED?

 

W łazience możecie z powodzeniem stosować żarówki LED o obniżonym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Przyjmuje się, że w porównaniu do tradycyjnych opraw żarowych i halogenowych oszczędzicie do nawet 50%.

 

Pamiętajcie jednak, że żarówka LED powinna być dobrana ze względu na liczbę tzw. lumenów, bowiem najtańsze modele bliżej nieokreślonych producentów nie tylko nie świecą z satysfakcjonującą intensywnością, to ich żywotność pozostawia wiele do życzenia.

 

Wybierając żarówki LED do łazienki kierujcie się standardami przyjętymi przez UE i własną intuicją. Im więcej lumenów przypadających na 1 W żarówki LED tym lepiej i odwrotnie.

 

Zdecydowanie odradzamy wybór spośród najtańszych żarówek LED, których intensywność świecenia nie została wyrażona w lumenach (np. kiedy producent podaje, że jego wybrany egzemplarz to odpowiednik żarówki żarowej o mocy 30 W, ale o wartości lumenów już nie informuje).

 

2. Czy oprawy powinny być odporne na działanie wody?

 

Stosujcie tylko te oprawy oświetleniowe, które są odporne przynajmniej na utrzymującą się we wnętrzu wilgoć.

 

W naszym sklepie dostępne są lampy o klasie IP 44 lub IP 45 i wyższej. Tylko w ten sposób będziecie mieli gwarancję, że oświetlenie nie ulegnie zniszczeniu z czasem, a przy tym nie będzie zagrożeniem dla najmłodszych domowników.

 

Niewskazanym jest stosowanie lamp bezpośrednio podłączanych do gniazda 230 V – wszystkie oprawy stojące przenieście do przedpokoju, salonu lub biura.

 

3. Jasne, czy chłodne oświetlenie w łazience?

 

W nowoczesnych łazienkach trzymajcie się chłodnych barw w zakresie od 3500 do 6000 K. W ten sposób spotęgujecie wrażenie czystości i wolnej przestrzeni – szczególnie w połączeniu z dużymi powierzchniami wykończonymi na wysoki połysk.

 

Chłodna barwa temperaturowa świetnie koresponduje z dużymi, dominującymi lustrami.

 

4. Czym oświetlić strefę wypoczynkową (strefę kąpieli)?

 

Strefa kąpieli i relaksu wymaga innego źródła światła od tego, z jakiego korzystacie na co dzień. Możecie zlecić prosty projekt oświetlenia nocnego nam lub samodzielnie zamontować kolorowe (wybierzcie 1 kolor) taśmy LED wokół prysznica, wanny lub jacuzzi.

 

Łazienkę doświetlcie dominującą czerwienią, fioletem lub mocnym błękitem. Unikajcie barw jasnych i chłodnych, które wpływają na mózg pobudzająco i utrudniają odprężenie po pracy.

 

Do oświetlenia nocnego mogą wchodzić najwyżej niewielkie oprawy ścienne, np. pod postacią kinkietów. Zdecydowanie unikajcie jakichkolwiek opraw sufitowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl