Jak podłączyć włącznik światła pojedynczy? 0
Jak podłączyć włącznik światła pojedynczy?

Wiele osób sądzi, że prace elektryczne powinny być wykonywane wyłącznie przez fachowców. Jest w tym dużo prawdy, jednak niektóre z prostych czynności z zakresu elektryki możemy z powodzeniem wykonać samodzielnie – bez czekania na przyjazd elektryka oraz płacenia za jego usługi. Jedną z nich jest podłączenie kontaktu do prądu. Sprawdźmy, jak podłączyć włącznik światła pojedynczy bez korzystania z usług specjalisty!

Jak podłączyć kontakt do światła?

Obok pytania, jak podłączyć kontakt do światła, często pada pytanie, czy w ogóle możemy to zrobić samodzielnie. Okazuje się, że jak najbardziej tak! Samo podłączenie włącznika światła jest prostą czynnością, która do wymaga jedynie posiadania podstawowej wiedzy z zakresu elektryczności. Chcąc skutecznie rozwiązać problem, jak podłączyć włącznik światła pojedynczy, potrzebujemy także podstawowe narzędzia, które znajdują się w każdym domu. Podczas pracy należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i odciąć zasilanie dochodzące do instalacji – zrobimy to z poziomu rozdzielni.

Dla upewnienia się, że w gniazdku, z którym będziemy pracować nie ma prądu, warto przeprowadzić prosty test próbnikiem. Jeśli potwierdzi on, że obwód jest wyłączony, możemy przystąpić do pracy. Pora więc przejść do dzieła i odpowiedzieć na pytanie, jak podłączyć włącznik światła pojedynczy w praktyce. W pierwszej kolejności, zanim przystąpimy do działania, warto zapoznać się z instrukcją włącznika lub kontaktu dostarczoną przez jego producenta. Znajduje się w niej schemat prawidłowego podpięcia kabli, którego znajomość jest niezbędna do wykonania zadania.

Jak podłączyć pojedynczy włącznik światła – praktyczne wskazówki

Instalacja podstawowego osprzętu elektrycznego, do którego należą m. in. kontakty, włączniki i sterowniki LED, nie wymaga posiadania specjalistycznych uprawnień. Jest więc to więc czynność, którą możemy zgodnie z prawem przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją, zachować podstawowe środki ostrożności oraz z cierpliwością podejść do tego zadania, aby problem, jak podłączyć pojedynczy włącznik światła, został szybko rozwiązany. Do pracy przydadzą się następujące narzędzia: śrubokręt, nóż do tapet, poziomica. Oto instrukcja krok po kroku, jak podłączyć kontakt do światła.

W pierwszej kolejności należy zdjąć stary włącznik – delikatnie podważamy klawisz płaskim śrubokrętem i zdejmujemy go oraz ramkę. Następnie wyjmujemy włącznik z puszki – odkręcamy śruby mocujące, a na koniec odpinamy od niego kable. Pora na podłączenie nowego kontaktu. W puszcze znajdują się trzy kolory przewodów – brązowy/czarny, niebieski i żółto-zielony. Przewód żółto-zielony należy podpiąć do bolca uziemiającego, przewód brązowy lub czarny (fazowy) umieścić w otworze znajdującym się z jednej strony urządzenia, a z drugiej przewód niebieski (neutralny).

Robimy to zgodnie z instrukcją producenta, która dokładnie wyjaśnia jak podłączyć kontakt do światła i który kabel gdzie przypiąć. Po wykonaniu tych czynności pora zamontować obudowę (tu warto wspomóc się poziomicą). I to już wszystko – problem, jak podłączyć włącznik światła pojedynczy został rozwiązany!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl