Urządzasz pokój dziecka? Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu 0

Urządzasz pokój dziecka? Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu

 

Oświetlenie pokoju dziecięcego wymaga odpowiedniej uwagi ze strony rodziców. Pamiętaj, że od opraw jakie zainstalujesz pod sufitem, przy łóżku i na biurku zależy właściwy rozwój wzroku twojego malucha.

 

Dziecko nie może uczyć się przy świetle dominującym

 

Podobnie jak każde inne pomieszczenie w domu, także i pokój dziecięcy wymaga rozplanowania kilku opraw oświetleniowych.

 

Lampa zawieszona pod sufitem daje mocne, rozproszone światło, ale nie nadaje się do nauki, ani zabawy małymi elementami (puzzlami, klockami) na podłodze.

 

Dziecko nie powinno korzystać z żyrandola lub plafonu także podczas wspólnego rysowania i malowania. Każda lampa będąca źródłem światła dominującego rzuca półcienie, które wyeliminujesz wyłącznie oprawami punktowymi (uzupełniającymi).

 

Dlaczego plafon to lepsze rozwiązanie od lampy wiszącej?

 

Najbardziej uniwersalnym i i zarazem bardzo praktycznym rozwiązaniem może okazać się zakup plafonu sufitowego. W przeciwieństwie do lamp wiszących (dotyczy także żyrandolu), plafon ogranicza powstawanie półcieni, a co za tym idzie - skuteczniej odbija światło od sufitu i nie budzi specjalnego zainteresowania ze strony malucha. Nie istnieje zatem ryzyko, że dziecko podczas zabawy chwyci lampę i spróbuje na niej zawisnąć.

 

Warto wiedzieć: lampa wisząca to szczególnie kiepskie rozwiązanie w pokojach o mniejszej powierzchni. Im niżej zawieszona, tym słabiej doświetlona górna część przestrzeni.

 

W sprzedaży dostępne są przede wszystkim tradycyjne plafony o regularnych kształtach. Chociaż rzeczywiście trudno o znalezienie modelu zaprojektowanego z myślą o najmłodszych * (w porównaniu np. do asortymentu kolorowych żyrandoli dziecięcych), to naszym zdaniem – plafon w pokoju dziecięcym jest bezkonkurencyjny wobec jakichkolwiek innych opraw dominujących.

 

* Wybór lampy do pokoju malucha nie powinien być determinowany przez poczucie estetyki. Dobra oprawa to ta, która zminimalizuje ryzyko zmęczenia wzroku dziecka.

 

Lampka nocna ułatwi dziecku zasypianie

 

Pomyśl o lampce nocnej. Wybieraj spośród modeli o umiarkowanej mocy, przy której będziesz mógł jednocześnie przeczytać dziecku książkę, z drugiej – lampka nie utrudni dziecku zasypiania. Nasze lampki LED 3D idealnie nadają się do dekoracyjnego oświetlenia pokoju dziecięcego.

 

Dobrym wyborem okaże się lampka z żarówką LED, która nie nagrzewa się do wysokich temperatur tak, jak ma się to przy modelach wyposażonych w żarówki halogenowe, a przy tym ograniczy zużycie energii elektrycznej.

 

Miejsce nauki w pokoju dziecka: pamiętaj o oświetleniu biurka

 

Wybieraj spośród takich lampek, których wysokość może być regulowana. Co do zasady – optymalna odległość od źródła światła do blatu biurka powinna być nie mniejsza niż 40 i nie większa niż 55 centymetrów. W ten sposób zapewnisz dziecku optymalne warunki i nie narazisz go na oślepienie.

 

Źródło światła biurkowego umieść po lewej stronie, jeśli twoje dziecko jest praworęczne i odwrotnie, lampkę postaw z prawej strony, jeśli maluch pisze lewą ręką.

 

Poza tym pamiętaj o temperaturze barwowej, jeśli lampka, którą kupiłeś została wyposażona w żarówkę energooszczędną typu LED. Optymalne warunki to zakres od 3500 – 4500 K.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl